Laptop RAM Yükseltme

Laptop RAM yükseltme. Günümüzde yüksek performanslı bir elektronik cihaz almak çok kolay bir şey değil ve insanlar da sorunlarını çözecek kadar performans verebilen elektronik cihazlara sahip olmak istiyorlar. Elektronik cihazlar arasında özellikle laptoplarda performans arttırabilmek için yapabileceğiniz en iyi şey bilgisayarınıza yeni bir ram alarak ram arttırmaktır ancak herkesin yeni bir ram alacak maddi gücü olmayabilir.

Ücretsiz bilgisayar RAM yükseltme yazımızı atlamadan adım adım okuduğunuzda laptop bilgisayarınızdan çok daha iyi performans alacaksınız diyebiliriz. Bu sayede yeni bir RAM almaya gerek kalmadan laptop bilgisayarınızı mevcut donanımlarıyla en iyi hale getirmiş olacaksınız.

ram-yukseltme-laptop
ram yükseltme laptop

Ücretsiz Laptop RAM Yükseltme Adımları

Laptop RAM yükseltme adımları. Donanımsal olarak bilgisayarınızı güçlendiremeyeceğiniz zaman yapabileceğiniz en iyi şey mevcut donanımlardan en iyi verimi almak oluyor ve bilgisayarlarda ücretsiz RAM yükseltmek aslında çok kolay ancak çoğu kişi bu yöntemden hala habersiz durumda.

Ram Miktarı

Bilgisayarlar da bildiğiniz üzere RAM miktarı çok önemlidir. Ne kadar miktarda RAM'iniz varsa o kadar iyi performans alabiliyorsunuz. Tabi ki de işin teknik detaylarına girince RAM frekansları (MHZ) falan derken çok farklı etkenlerde var tabi ki ancak temel olarak RAM miktarı yükseltmek performansa olumlu bir etki vermektedir.

Bilgisayarımız da fazladan RAM takmak belli bir maliyet ister ve bunu herkes karşılayamayabilir özellikle de eski bilgisayar sahibi insanlar eski bir bilgisayara yatırımda yapmak istemeyebilir. Şimdi sizlere sanal bellek yöntemi ile ücretsiz laptop RAM arttırma tekniğini göstereceğiz.

Sanal bellek yani Sanal Rram oluşturarak fiziksel RAM' imize takviye yapacağız. Adımları sırasıyla düzgün bir şekilde yaparsanız yazı sonunda bilgisayar performansında gözle görülür bir artış olacaktır.

Sanal Bellek Teknolojisi

RAM yükseltme ikinci adımımız da sanal bellek teknolojisi için öncelikle Bilgisayarım'a sağ tıklayıp Özellikler sayfasını açın.

ram-yukseltme
ram yükseltme

Ardından sol üst köşeden  Gelişmiş Sistem Ayarları'na tıklayın.( Bazı cihazlarda yukarıdaki resimde ki gibi sağ üst köşede olabiliyor.)

Gelişmiş Sistem Ayarları'nda üst kısımlarda menüleri var. Menülerinden Gelişmiş seçeneğini bulup ona tıklayın. Ardından performans kısmının altındaki Ayarlar seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan pencere de aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi Gelişmiş Sekmesine tıklayın ve ardından Değiştir seçeneğine tıklayın.

bilgisayar-ram-yukseltme
bilgisayar ram yükseltme

Değiştir seçeneğine tıkladığınızda karşınıza sanal bellek ayarları çıkacaktır.

laptop-ram-arttirma-yontemleri
laptop ram arttırma

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz  gibi bir ekran sizi karşılayacaktır. "Tüm Sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet" kısmında ki tiki kaldırın.

Ardından windowsunuzun kurulu olduğu disk hangisi ise onu seçin. Eğer bilmiyorsanız Birim Etiketi kısmında gördüğünüz üzere hangi diske kurulmuş ise Windows diye göstermektedir.

En aşağıda Şu an Ayrılan diye bir kısım gözükmekte, MB cinsinden siz bu ayarı ilk kez yaptığınız için Bilgisayarınızın kaç MB'ı şuan ayırdığınız göreceksiniz herkesin bilgisayarına göre Şu an ayrılan miktar kısmı farklı gözükecektir.

Özel Boyut kısmını seçerek minimum ve maksimum kısmına şuan ayrılan yazan MB' tan daha düşük olmayacak şekilde hatta daha yüksek olacak şekilde yüksek bir MB girin.

UYARI: Haddiskiniz de ne kadar boş alan olursa o kadar çok kullanılabilir alanı MB olarak sistem size gösterecektir asla abartılı MB boyutları girmeyin aksi halde Harddiskiniz yanabilir.

MB (Megabayt) kısmını girdikten sonra Ayarlar seçeneğine tıklayın. Tamam seçeneğine tıklayın. Tüm sekmeleri Tamam diyerek kapattıktan sonra Bilgisayarınızı yeniden başlatın ardından bilgisayarınızın performansını test edin.

kaynak: https://www.colaker.net/bilgisayar/laptop-ram-yukseltme-rehberi/ 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Instagram Aktiflik Kapatma

Valorant Grafik Ayarları

Faceit Nedir?